Ocena za nami. Czy będzie kolejny sukces?

13 września 2012, autor:

We wtorek 4 września 2012 r. naszą wieś odwiedziła komisja konkursowa, której zadaniem jest ocena miejscowości starających się o laur „Pięknej wsi województwa śląskiego”.

W skład komisji wchodzą: p. Maria Niewęgłowska (z Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach), p. Małgorzata Mazur (zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach) oraz p. Janusz Wita (radny Sejmiku Województwa Śląskiego). Prócz nich odwiedzili nas także p. Piotr Oślizło (Wójt naszej gminy), p. Marian Jureczka (wiceprzewodniczący Rady Gminy) oraz p. Wioleta Langrzyk (pracownik Urzędu Gminy w Gorzycach).

35Naszych gości przywitaliśmy na sali obiektu LKSu Unii Turza, gdzie sołtys – p. Joachim Nielaba zaprezentował Turzę Śląską przedstawiając podstawowe informacje o miejscowości oraz życzył gościom miłego pobytu i zachęcił do skorzystania z przygotowanych atrakcji. Członkom komisji konkursowej oraz zebranym mieszkańcom zaprezentowano przygotowany program artystyczny. Wszystkich powitały Turzanki, śpiewając Halo, halo witamy was. Nie zabrakło także występu p. Ireny Sauer, która recytowała swoją poezję. Następnie p. Daniel Jakubczyk w prelekcji podzielił się z swą szeroką wiedzą o historii naszej miejscowości. Opowiedział o jej dziejach, najciekawszych miejscach oraz naszych wybitnych krajanach. W dalszej kolejności mogliśmy podziwiać kunszt artystyczny najmłodszego pokolenia turzan. Paweł Witebski jak zwykle rozbawił wszystkich godkom po naszymu, zaś przedszkolaki po raz kolejny przypomniały w zabawnej formie p. wójtowi, że czekają na nowe przedszkole. Następnie swą historię, osiągnięcia i codzienność prezentowały organizacje działające na terenie naszego sołectwa – Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Staż Pożarna, Związek Emerytów i Rencistów, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Nie zabrakło także informacji o Chórze Lira, Spółce Wodociągowej czy Związku Górnośląskim. Swe umiejętności prezentowały: p. Irena Mamcarczyk – kwiaciarka, p. Teresa Pawlus – zdobiąc pięknie jajka, p. Klaudia Dzierżęga – wykonując papierowe kwiaty. Pokazy te cieszyły się wielką popularnością, także wśród członkiń komisji konkursowej, które próbowały swych sił w wykonywaniu rękodzieła. Zebrani byli pod wrażeniem sukcesów hodowców kanarków p. Tadeusza Brzezioka oraz gołębi p. Czesława Wawrzycznego.

Po zakończonej prezentacji nasi goście, żegnani przez Turzanki utworem Bo jedynie tylko w Turzy, udali się na przejażdżkę po naszej miejscowości. Pokazaliśmy im:

  1. szkoły (po których oprowadziły p. dyr. Aleksandra Kubala i p. dyr. Irena Sula).
    O sali muzealnej opowiedział nauczyciel historii p. dr Joachim Grabiec;
  2. Sanktuarium pw. Matki Boskiej Fatimskiej, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji
    ks. proboszcza Kazimierza Czempiela o ks. Kan. Ewaldzie Kasperczyku i o dniu dzisiejszym naszego kościoła;
  3. budynek nowej przychodni i punktów aptecznych;
  4. budynek sołtysówki i siedziby OSP;
  5. budynek starej szkoły;
  6. miejsca prowadzenia niektórych działalności gospodarczych – siedzibę REKPOLu oraz firmy pp. Halfar i pp. Szkonter;

49W czasie przejazdu opowiadaliśmy o naszej pięknej Turzy Śląskiej, starając się wzbudzić zainteresowanie członków komisji konkursowej, którzy jak sądzę, byli pod wrażeniem naszej miejscowości i przygotowanej uroczystości. Po ok. czterech godzinach pobytu w Turzy Śląskiej, członkowie komisji konkursowej udali się w dalszą drogę – do Gorzyczek.

W tym miejscu w imieniu całej Rady Sołeckiej i własnym pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy jakkolwiek pomogli w zorganizowaniu pobytu członków komisji
w naszym sołectwie. Dziękuję organizacjom społecznym, szkołom, ks. proboszczowi. Osobom i firmom, które wspomogły nas rzeczowo. Dziękuję wszystkim zaangażowanym. Najserdeczniejsze podziękowania zaś kieruję do wszystkich Turzan, za pracę włożoną
w przygotowanie miejscowości, życzliwość i uśmiech.

Wyniki konkursu poznamy w październiku i niezwłocznie poinformujemy o tym
na naszej stronie internetowej, która również bierze udział w konkursie, w kategorii „Najlepsza strona internetowa sołectwa.

Zachęcam do zapoznania się z galerią zdjęć z opisanej uroczystości.

Galeria zdjęć

 

Powrót do Aktualności, wpis otagowany:, autorem wpisu jest .

Możliwość komentowania wyłączona.