Ślązacy i Górale przy jednym stole w Turzy Śląskiej.

4 listopada 2013, autor:

Dobra pogoda, taka sama frekwencja, dziesięć sztandarów związkowych, trzy które przyjechały z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Do tego obecność marszałka województwa, samorządowców a także kapelanów Związku Górnośląskiego i Związku Podhalan oraz udana impreza integracyjna na sali klubu sportowego. Czegóż więcej chcieć.

W sobotę 19 października w Turzy Śląskiej spotkali się członkowie Związku Górnośląskiego oraz Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich i Śląskich by razem dziękować Bogu za 65 lat tutejszego kościoła i obecności w nim obrazu Matki Bożej Fatimskiej. Obecność Górali nie była przypadkowa; autorem wizerunku fatimskiej Pani był pochodzący z Rupienki koło Kamesznicy (pogranicze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego) Franciszek Worek-Wojarski. Jak podkreślił w homilii kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel (tradycyjnie rozpoczął od przyśpiewki) jest to pierwsza wspólna pielgrzymka do „Śląskiej Fatimy” ale po jedynce powinny zacząć pojawiać się zera. W ten sposób dał do zrozumienia że dobrze by się stało, żeby uroczystość weszła do stałego kalendarza obu organizacji. Górnoślązacy i Górale wspólnie ofiarowali też intencje w modlitwie wiernych; poszczególne wezwania prezentowali kolejno: przedstawiciel Górali Śląskich, Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego i Bractwa Pielgrzymkowego, Koła Suszec, Koła Brzezinka, Górali Żywieckich oraz Turzanka Dominika Styrnol.
/…/

Uroczystość w Turzy Śląskiej z pewnością pozostanie w pamięci uczestników a jednocześnie potwierdza sens organizowania imprez o charakterze integracyjnym. I dobrze się stało że Związek Górnośląski zawitał na ziemię wodzisławską, gdzie jeszcze silne są tradycja, wiara i pielęgnowane obyczaje minionych pokoleń. I należałoby sobie życzyć żeby przyczyniła się do odrodzenia miejscowego Koła i dała impuls do powstawania nowych na tym terenie.

Całość relacji z uroczystości dostępna jest na stronie Związku Górnośląskiego.

Galeria zdjęć:

Powrót do Aktualności, wpis otagowany:, , autorem wpisu jest .

Możliwość komentowania wyłączona.