Akademia Morawskie Wrota VIII (7.02.2014)

5 lutego 2014, autor:

W imieniu organizatorów zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Akademii Morawskich Wrót (zjazd VIII). Spotkamy się w Domu Parafialnym przy kościele w Tworkowie 7 luty 2014 r. (piątek), godz. 17.45 naszym gościem będzie ks. prof. Jerzy Myszor (Uniwersytet Śląski w Katowicach)  ROZMOWY O ŚLĄSKU Błogosławiony Emil Szramek, biskup Józef Gawlina.

Promujemy książkę „Błogosławiony Emil Szramek. Męczennik”, która otwiera serię Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku

morawskie-wrota-VIII-plakat

Plakat Morawskie Wrota VIII

Organizatorzy: Akademia Morawskich Wrót (Leonard Fulneczek i Daniel Jakubczyk), Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie, Hotel i Restauracja „Zamek” w Chałupkach.
kontakt: akademiamorawskichwrot[at]gmail.com.

Patronat medialny: Nowiny Raciborskie, Nowiny Wodzisławskie, Nowiny. Tygodnik Regionalny .

W czasie spotkania możliwość nabycia znakomitych książek o historii górnośląskiego Kościoła. Przed spotkaniem (o godz. 17.00) rozpoczyna się Msza św. Po spotkaniu możliwość zwiedzenia wnętrza świątyni, w tym krypty z zabytkowymi sarkofagami.

Przekaż zaproszenie znajomym, wrzuć w Internet!

ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor

Wytrawny znawca dziejów śląskiego Kościoła katolickiego i stosunków państwo-kościół po II wojnie światowej. Kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Autor wielu znakomitych publikacji, w tym fundamentalnych opracowań na temat dziejów śląskiego Kościoła, m.in.: monumentalnej Historii diecezji katowickiej (1999) oraz rozprawy Duchowieństwo katolickie na Śląsku 1742-1914 (2011). Redaktor Leksykonu duchowieństwa represjonowanego w PRL w latach 1945-1989 . Pomordowani – więzieni – wygnani (2002-2006), monografii gmin i parafii.

Redaktor znakomitych periodyków: przewodniczący Kolegium Redakcyjnego Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych, przewodniczący Rady Naukowej Źródeł do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku, członek redakcji Studiów i Materiałów z Dziejów Śląska.

Twórca internetowej Encyklopedii historii Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku.
Poczesne miejsce w bogatym dorobku ks. Profesora zajmuje edycja tekstów źródłowych. Upowszechnia w ten sposób, znakomicie opracowane, a mało znane lub nieznane materiały i dokumenty – świadectwa życia i działalności najwybitniejszych synów śląskiej ziemi i naszego Kościoła, m.in. biskupów Augusta Hlonda i Józefa Gawliny oraz błogosławionego Emila Szramka.

Powrót do Wieści z gminy, wpis otagowany:, autorem wpisu jest .

Możliwość komentowania wyłączona.