Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej

To właśnie tutaj – do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej – przybywają tysiące pielgrzymów. Właśnie oni nazwali Turzę Śl. „Śląską Fatimą”.

Kościół

Turza Śl. należała od zarania swoich dziejów do parafii i kościoła w Jedłowniku. Historycy przypuszczają, że tamtejsza świątynia należy do najstarszych kościołów na terenie ówczesnej kasztelanii i księstwa raciborskiego. Zamysł budowy świątyni powstał już w II połowie XIX w.

Śląska Fatima

W latach 1946-1948 zbudowano w Turzy Śl. pierwszy kościół, który w krótkim okresie czasu stał się znanym w całej Polsce ośrodkiem kultu maryjnego. W ołtarzu głównym umieszczono obraz patronki kościoła, Matki Bożej Fatimskiej, namalowany przez artystę ludowego Franciszka Worka. Rocznie przybywa do Turzy Śl. według różnych źródeł od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. pielgrzymów. Na przestrzeni dziesięcioleci wśród pielgrzymów byli m.in. polscy biskupi, wicepostulator beatyfikacji Franciszka i Hiacynty ks. L. Condor z Fatimy oraz biskup Fatimy A. Cosma de Amaral. W 1981 r. erygowano parafię Turza.
13 czerwca 2004 r. ks. abp. Józef Kowalczyk wizerunek Fatimskiej Pani ukoronował, wykonanymi ze złota, pereł i szlachetnych kamieni, koronami papieskimi.

Wydarzenia

Odpust  – od maja do października – w niedzielę po 13 dniu danego miesiąca;
Dzień chorych – każdego 13 dnia miesiąca przez cały rok (w sierpniu także 19);
Noc pokuty i wynagrodzenia – Przez cały rok z 29 na 30 dnia każdego miesiąca (w lutym: z ostatniego na 1 marca).
Świętego Józefa Robotnika – 01.05. – odpust na Olszanicy, biorą w nim udział hodowcy koni.

Odnośniki

Strona www parafii: www.sanktuarium.turza.pl;
Link do Google Maps wraz z lokalizacją sanktuarium MBF.